V hitrem tempu današnjih organizacij največkrat spregledamo ravno tiste pogovore, ki največ štejejo. Ne gre za sestanke v sejnih sobah ali za velike nagovore vodstva temveč za tihe, iskrene pogovore. Za trenutke, ko nekdo okleva z odgovorom, ko razkrije nekaj, kar presega logiko in pričakovano, in s tem zamaje naša ustaljena prepričanja.
Eden največjih izzivov sodobnih vodij ni le v postavljanju ciljev ali izvrševanju strategije. Temeljni izziv je postavljanje prioritet zlasti ko gre za čas in ljudi. Vodje pogosto pravijo, da so preobremenjeni z odgovornostmi. Hkrati pa vedno manj poznajo ljudi, ki jih vodijo. Torej je težava v organizaciji ali v načinu vodenja?
Bistvo trajnostnega vodenja je preprosto: odgovornost vodje je ustvariti okolje, v katerem lahko ljudje uspevajo ne zgolj delujejo.
Obstajata dve pogosti poti, ki ju vodje izberejo v iskanju rešitve.
Prva je zunanja. Vključuje branje knjig, spoznavanje novih modelov vodenja, udeležbo na izobraževanjih in uvajanje najboljših praks. Ta pot zahteva čas, energijo in denar. A pogosto še vedno ne odgovori na ključno vprašanje:
Kaj vaši ljudje dejansko potrebujejo, da bodo lahko uspevali?
Druga pot pa je pogumnejša. Vodja se obrne vase in proti svoji ekipi. Postavlja si preprosta, a močna vprašanja:
– Kaj ti pomaga, da pod pritiskom deluješ dobro?
– Kakšna komunikacija ti ustreza?
– Koliko sestankov je zate preveč?
– Kdaj se počutiš slišano, varno, podprto?
Ta pot zahteva ranljivost. Vodja mora biti pripravljen slišati tudi neprijetne resnice. Potrebuje potrpežljivost kajti ustvarjanje trajnostnega okolja ne poteka čez noč. Je proces soustvarjanja, učenja in prilagajanja. A ko se vodja poda na to pot, pridobi nekaj neprecenljivega: pravo razumevanje ljudi, ki jih vodi.
Tak način vodenja ne izhaja iz ega, temveč iz radovednosti. In tukaj pride na vrsto coaching.
Coaching ponuja varen in strukturiran prostor za razmislek, raziskovanje in rast. Ne gre za to, da bi vodja imel vse odgovore gre za to, da se nauči postavljati boljša vprašanja. Skozi coaching vodja razvija zavedanje in samozavest, da lahko vodi avtentično, se lažje sooča z negotovostjo ter oblikuje okolje, ki se prilagaja spreminjajočim se potrebam ekipe, trga in posameznikov.
Ko vodja osebno raste, raste celoten sistem okrog njega.
Ne zaradi modelov.
Ampak zato, ker je nekdo prisluhnil.
Ste pripravljeni voditi bolj trajnostno z vprašanji, ne z odgovori?
Pogovoriva se o tem, kakšno okolje vaša ekipa resnično potrebuje.
Vabim vas na coaching pogovor, ki se začne pri vas in vodi naprej.